Služby
Sociální sítě

Ničí nám sociální sítě život?

11.7.2025
Autor:
Kateřina

Sociální sítě má dnes prakticky každý a staly se naší běžnou součástí života. Jsou na nich mladé lidé, starší lidé i firmy. Kdo je nemá, ten jako by nežil. Jaký mají ale sociální sítě na náš život skutečně vliv? Dělají dobře ti, kteří jim odolávají? Pojďme to zjistit!

Sociální sítě mění náš život – v mnoha ohledech výrazně. Nabízejí okamžité spojení, komunitu na dosah ruky a zdroj informací, ale zároveň prohlubují úzkost, srovnávání a kyberšikanu. Otázka „ničí nám sociální sítě život?“ není přehnaná – jde o reflexi na základě nových dat, studií i zkušeností generací.

Psychické dopady na mladé

Podle amerického Surgeon General’s Advisory tráví dospívající průměrně 3,5 hodiny denně na sítích – a ti, co překročili hranici 3 hodin, čelí dvojnásobnému riziku úzkosti či deprese. Výzkum ÚT Southwestern (2025) poukazuje na 40 % nárůst deprese a úzkosti u mladistvých s problematickým užíváním, kteří cítí nespokojenost při odtržení od online světa .

Zatímco u mladších dospívajících studie UCSF (JAMA Network Open, červen 2025) identifikovala dramatický vzestup depresivních symptomů (+35 %) spolu s nárůstem doby na sítích z pouhých 7 na 74 minut denně ve věku 9–13 let. A 20 % devítiletých už má svůj účet, i když to je technicky zakázáno .

Kompulzivní užívání a riziko sebevražedných myšlenek

Dlouhodobá britsko‑americká studie s 4 300 teenagery zjistila, že nejde ani tak o délku, jako o kompulzivní, masivní používání – téměř třetina teenagerů, kteří se svým UX profilují jako „závislí“, má 2–3× vyšší riziko sebevražedných tendencí a emotivních potíží .
Nejde jen o čas, ale o kvalitu vztahu k médiím – kolik zvládneme bez frustrace.

Poruchy spánku

Neurologické studie ukazují, že 78 % lidí používá sociální sítě před spaním, což snižuje produkci melatoninu až o 55 % a zkracuje dobu spánku o cca hodinu denně.

Srovnávání se s ideálem

Naší přirozenou reakcí je srovnávat se s dokonalými obrázky známých i celebrit, což vede k disharmonii tělesného obrazu, sníženému sebevědomí a zájmu o vzhled. Tento problém měli lidé už před vznikem sociálních sítích  vinou obálek časopisů s perfektními modelkami. Avšak množství obsahu s pokřivenou realitou na sítích ho mnohonásobně zvětšuje.

Sociální sítě nám mohou vytvořit pokřivený pohled na to, jak bychom měli vypadat. (zdroj: Unsplash.com)

Sítě slouží i jako zdravé prostředí

Sociální sítě však nepředstavují jen nebezpečí– inteligentní, uvědomělé používání  nám může i prospět. WashU (Dubna 2025) upozornil, že pokud se sítě užívají aktivně, vědomě a snižuje se pasivní „doom scrolling“, můžou  přinést i zlepšení nálady a emocionálního stavu . Univerzita Britské Kolumbie doporučuje čtyři praktiky: vědomé přestávky, kritický přístup, filtrování feedu a prioritizace kvalitního zapojení – pomáhají totiž snížit úzkost a depresi až o 35 %.

Jak reagují rodiče a odborníci

Podle Pew Research (Duben 2025) 44 % rodičů považuje sociální sítě za hlavní negativní vliv na zdraví teenagerů. Zdravotníci ze Surgeon General’s Advisory apelují na okamžitou intervenci: doporučují technické pauzy, rodinné mediální plány, rutinní no-phones zóny i odborná doporučení.

Trend úniku a re‑balance

Gartner předpokládá, že do roku 2025 polovina uživatelů omezí nebo opustí sociální sítě. Nárůst zájmu o digitální detox potvrzuje i trend slepnutí uživatelů, kteří pociťují vyčerpání, falešnou image a ztrátu svobody . To potvrzují i svědectví v komentářích nana Redditu:

„Sociální sítě v roce 2025 se zdají být falešné, návykové a mentálně vyčerpávající… Vhybí mi doby, kdy byl internet zábavný, kreativní a reálný,“ říká uživatel ThomasThePizzaMan v mileniálském vlákně.

Jsou tedy sociální sítě nebezpečné?

Nebezpečí sociálních sítí pramení především z kompulzivního, pasivního používání, nikoli ze samotné existence těchto platforem. Sociální sítě tedy nemusejí ničit život – ale bez rozvahy, hranic a sebeuvědomění mohou vážně poškozovat psychiku, spánek a sebepojetí. Vědomé používání, digitální hygiena a aktivní údržba limitů jsou klíčem k bezpečnému a obohacujícímu soužití s online prostředím.