Služby

Objednejte si kvalitní live stream u nás!

13.1.2022
Autor:
Václav Pařízek

Chcete proniknout do tajů live streamu? Zajímá vás, jak live stream funguje a jaké jsou jeho hlavní benefity? Pak čtěte dál! V našem článku zjistíte vše, co potřebujete o live streamu vědět – od potřebného vybavení, přes informace o tom, jak by měla vypadat streamovací místnost až po to, jaký dopad na live stream měla pandemie koronaviru. Rovnou nás můžete kontaktovat o konzultaci pro vyřešení live stream přenosu!

Jaké jsou výhody  live streamu pro klienta?

Nižší náklady

Live stream je ve většině případů levnější než klasické video či rozhovor.Jde o živé vysílání, tudíž není potřeba střih ani opětovné natáčení záběrů apod. Též nemusíte platit za pronájem prostor, ale můžete efektivně připojit tisíce lidí z celého světa.

Efektivita práce

Jak jsme zmínili v odstavci výše, jedná se o živý přenos, tudíž pro střihače, který sedí za počítačem, je mnohem snazší a praktičtější prvkem přepínat jednotlivé kamery přímo, než je manuálně ladit a synchronizovat v editačním programu.

Co je to live stream a jak probíhá?

Live stream čili živý přenos je událost, díky které dokáží různí tvůrci živě vysílat například do televize či na internet.  V dnešní době můžete vysílat živě opravdu cokoliv. Průběh vysílání záleží na autorovi live streamu.

Jakou techniku budete na provedení live streamu potřebovat?

Kamery

Hlavním příslušenstvím, bez kterého se neobejdete, je kamera.  Je čistě  na Vás, kolik kamer máte v plánu použít . Využít můžete kameru, kterou  lze připojit k nahrávacímu zařízení (v našem případě switcher). My využíváme kamery Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K.

Blackmagic Design

Switcher

Zařízení, do kterého zapojíte příslušný počet kamer, mikrofonů a veškerých komponentů , s nimiž  máte v plánu streamovat. Slouží k propojení obrazu a zvuku mezi počítačem a kamerami. Může to být například Streamdeck. Na naše live streamy používáme ATEM Mini Pro od společnosti Blackmagic.

Počítač a internet

Ke streamování je samozřejmě potřebný i počítač. Z něho budete váš obsah streamovat.  Neméně důležité je kvalitní připojení k internetu. Není vhodné mít pomalý internet. Stream by se mohl zasekávat.

Aplikace na streamování

Určitě nesmíte vynechat aplikaci, přes kterou budete vysílat obsah. Vybrali jsme pro vás ty nejpoužívanější, ale určitě nezapomeňte na náš článek Jak udělat livestream přenos?

OBS

OBS neboli Open Broadcast Software je zdarma program pro vysílání, ale i nahrávání videí.

Streamlabs OBS

Tzv. dítě softwaru OBS. Jde o upravený a zároveň obohacený program o několik funkcí. Kromě tvorby scén v něm můžete upravovat celý obsah streamu (název, aktivita, správa chatu, alertů aj.).

Dále mohou existovat softwary přímo k samotnému switcheru (vizte odstavec výše), pomocí kterých lze také vysílat.

Jaké akce se streamují?

Live stream se dá dělat ze všeho, ale nejčastěji se týká konferencí, přednášek, prezentace firemních produktů apod.

Jak by měla vypadat místnost na streamování?

U vámi zvoleného místa, z něhož budete streamovat, si dejte pozor na prvky, které hrají při streamování velkou roli.  

Projektor

Projektor není důležitým aspektem pro váš přenos , může být ale vhodnou součástí, když potřebujete během vysílání cokoliv odprezentovat či vystavit, např.  logo, video a podobně.

Ozvučení

Hodně důležitým prvkem je zvuk. Abyste mohli mít kvalitní live stream, potřebujete  kvalitní zvuk. Jak správně zachytit audio? Na co si dát pozor, protože v průběhu živého vysílání  už na to nebude čas? Je vhodné zapnout mikrofon a do sluchátek si přehrát  testovací audio, díky kterému zjistíte, zda je v místnosti ozvěna nebo hluk.

Osvětlení

Na kamerách snadno uvidíte, jak vypadá světlo, a proto je vhodné zjistit, zda na místě máte nějaké osvětlení či si jej musíte obstarat.  Stejně jako kameru či fototechniku si můžete vypůjčit i osvětlení.

Co je u live streamu důležité?

Jak jsme již psali v našem předchozím článku o live streamu, důležitým prvkem je scénář či přesný časový harmonogram, co se má v průběhu celého streamu objevovat.

Čeho by se lidé měli u live streamu vyvarovat?

Je vhodné se vyvarovat aspektům , které by mohly negativně ovlivnit průběh živého vysílání, např. ruchu či špatnému nastavení kamer.

Ruch

Zkontrolujte si, zda není slyšet nějaký nežádoucí ruch, který by mohl pokazit průběh vysílání, například dav lidí venku, zvuk aut apod.

Špatné nastavení kamer či mikrofonů

Na první pohled banalita, že? Může se ale stát, že kamery budou rozostřené nebo mikrofon příliš tichý. Není proto vůbec od věci, abyste kamery a mikrofony důkladně zkontrolovali, a to jak před začátkem přenosu, tak i během něj. Zvolte požadovaný úhel, z jakého chcete moderátora snímat, a nastavte hlasitost mikrofonu. Myslete na to, že negativní dopad  mohou mít i špatně nastavené barvy.