Podcasty
Vztahy

Jaký vliv má energetická polarita na vztahy?

23.5.2025
Autor:
Kateřina

Muži jsou z Marsu, ženy zase z Venuše. Avšak v moderní společnosti se nám to typicky mužské a ženské pomíchalo a vztahy nefungují v harmonii. V 60. epizodě podcastu Autentická Výzva jsme s Martinem Šebkem nakousli téma energetické polarity, a nebylo to zdaleka poprvé. Co to vlastně ale ta polarita je a proč je pro naše vztahy problematické, jsme-li v nerovnováze? Pojďme se na toto téma podívat více do hloubky…

Co je to polarita?

O polaritě jsme se zmiňovali již v několika epizodách podcastu Autentická Výzva, avšak abychom předešli nedorozumění či zmatení, raději si tento pojem nejprve vysvětlíme. Polarita je energetický princip, který popisuje dynamické napětí mezi dvěma opačnými, ale vzájemně se doplňujícími silami – typicky označovanými jako mužská a ženská energie.

Nejde však o otázku pohlaví, tedy muž může být v ženské energii a naopak. V psychologii se polarita často vztahuje k protikladným emocím, jako jsou láska a nenávist, radost a smutek, nebo k protichůdným aspektům osobnosti.

Koncept polarity má své kořeny v různých filozofických a psychologických tradicích. V analytické psychologii Carla Gustava Junga se objevuje pojem „anima“ a „animus“, který představuje ženský a mužský aspekt v každém jedinci. V humanistické psychologii, kterou reprezentují například Abraham Maslow a Carl Rogers, se klade důraz na sebeaktualizaci a integraci různých částí osobnosti.A jinak se s polaritou pracuje v párové terapii, kdy se partneři snaží zjistit, proč jejich soužití a komunikace nefunguje.

Proč dochází k nerovnováze polarity?

Mužská a ženská polarita není jen koncept z oblasti psychologie nebo vztahové terapie, ale hluboce zakořeněný fenomén v lidské historii i kultuře. V moderní společnosti, kde dochází k výraznému míchání rolí, často přichází k jejímu narušení. To má přímý dopad na kvalitu vztahů a schopnost mužů i žen vytvářet hluboké, přitažlivé a naplněné spojení.


Byl jsem 13 let ve vztahu, který se rozpadl. Pak další. A až na dně mi došlo, že problém není ve 'špatných ženách', ale ve mně, že nerozumím tomu, co znamená být mužem,“ říká Martin Šebek v podcastu Autentická Výzva.

Historický kontext a vývoj polarity

Tradiční rozdělení rolí muže a ženy bylo po staletí jasně vymezené – muž jako ten, kdo vede, zajišťuje, a žena jako ta, která vyživuje a vytváří domov.


Společnost za posledních 100 let úplně promíchala ženské a mužské kvality. Muži zženštili, ženy se zmužnily. A ztratila se přitažlivost,“ vysvětluje Denisa Říha Palečková, která byla taktéž v minulosti hostem Autentické Výzvy.


Tento vývoj má kořeny v proměně po druhé světové válce, kdy ženy celkem logicky po delší absenci mužů začaly nahrazovat muže v roli živitelů. To přineslo větší svobodu, ale také zmatení v dynamice vztahů. Žena v 50.letech již není pouhou hospodyňkou závislou na svém muži - řídí domácnost, stejně tak často vykonává zaměstnání, studuje. zapojuje se do společenského dění. I když od této doby utekla již spousta vody, společnost se s tímto faktem ještě úplně  nevyrovnala. Tedy alespoň její mužská část.

Psychologický rozměr polarity

Polarita ale není jen o vnějších rolích, ale především o vnitřním energetickém nastavení. Mužská energie je orientovaná na cíl, průraznost a pevnost. Ženská energie je plynulá, citlivá, otevřená. Když muž potlačuje svou sílu a rozhodnost a žena svou jemnost a vnímavost, dochází k energetickému zmatku.

Ve vztazích mi chyběla jasnost, kdo vede. Byl jsem hodný, ale ne pevný. To ženy netáhne,“ říká Martin Šebek.

Tento nesoulad se často maskuje vztažnými dynamikami, kde žena přebírá vedení, protože necítí pevnost u partnera. A muž buď ustupuje, nebo se později začne cítit zneuznaný.
Denisa Říha Palečková k tomu dodává: „Když žena zůstane v módu kontroly a výkonu, není energeticky prostupná. Není pozvánkou. A muž ztrácí chuť dobývat“.

Jaký má polarita vliv na vztahy?

Ve vztazích, kde je polarita vyvážená, dochází k hlubší intimitě a erotickému napětí.
Na druhém energetickém levelu je to super, ale často bez jiskry. Na třetím se spojuje sexualita s duší. Tam to mezi mužem a ženou skutečně proudí,“ popisuje Richard Vojík, který pořádá mužské kruhy a funguje také jako partnerský a seberozvojový kouč.

Když muž znovu najde svou sílu a žena svou otevřenost, dochází k přirozenému doplnění. Nejde o návrat k tradičním rolím, ale o autentické vyjádření podstaty každého z nás.
Je to proces osobní transformace, který často začíná krizí. Ale pokud ho muž i žena uchopí vědomě, může vést k mnohem hlubší partnerské blízkosti.

Jak vědomě kultivovat polaritu ve vztahu

Obnovení polarity ve vztahu není o návratu k rigidním rolím, ale o vnitřní práci, která umožní muži být mužem a ženě ženou – ve své autentické síle. Aby k tomu mohlo dojít, musí oba partneři chtít. Pokud na sobě pracuje pouze jeden z nich, obvykle mu v průběhu cesty dojde, že se od něj jeho protějšek čím dál více energeticky vzdaluje a dojde k ukončení vztahu.

1. Sebepoznání a přijetí vlastní energie

Nejdříve je potřeba si uvědomit, jaká energie u nás převládá – a zda je to opravdu naše přirozenost, nebo pouze obranný mechanismus.


„Často vidím muže, kteří se přizpůsobili ženám, aby 'byli hodní'. Ale tím ztratili tah a přitažlivost. Ženy naopak často převzaly řízení, protože jim chyběla důvěra, že to muž zvládne,“ říká Martin Šebek.

2. Podpora polarity ve všedních situacích

Muž může kultivovat polaritu tím, že činí rozhodnutí, vede a je přítomný. Žena tím, že se uvolní do přijetí, důvěry a otevřenosti.
„Přitažlivost vzniká z napětí opačných pólů. Ne z toho, že jsme stejní, ale že jsme celiství a jiní zároveň,“ připomíná Denisa Říha Palečková.

3. Vědomá práce s tělem a emocemi

Polarity se nejvíce projevují v těle – v doteku, sexualitě, držení těla.
Richard Vojík říká: „Třetí level je, když se umíš milovat, když mezi vámi proudí živost. Tam už nejde o mluvení, ale o spojení skrze přítomnost a tělo“.

4. Cílená práce ve vztahu

Zavedení malých rituálů, jako je vedení ženy mužem při tanci, nebo vědomé sdílení, kdy žena mluví a muž jen naslouchá, může polaritu posílit.
Kurzy zaměřené na polaritu (např. vedené Šebkem nebo Palečkovou) jsou často transformační právě proto, že vrací partnery zpět k jejich přirozenosti.