„Autenticita pro mě není volba, ale přirozenost, “ říká Christelle Linda Natabou

Hostem talkshow Autentická Výzva byla tentokrát žena, kterou nepřehlédnete – Christelle Linda Natabou. V době, kdy se svět žene za výkonem a dokonalostí, přichází s hlasem, který se nebojí zpomalit – a říct pravdu. Syrově, odvážně, bez přetvářky. Jak vnímá vztahy mezi muži a ženami? A jak to mají ženy s IT? Pojďte zjistit, co se v nejnovějším díle dozvíte!
Kdo je Christelle Linda Natabou
Christelle Linda Natabou je jednou z lektorek digitální akademie Czechitas - neziskové organizace, která ženám otevírá svět IT. Spolupracuje také na projektu PersonALL, který se zabývá inkluzivitou a především lidmi, jež se cítí vyčleneni ze společnosti. Vytvořila webovou platformu, kde tyto lidi spojuje se silnou digitální komunitou. V současné době pracuje jako koordinátorka AI projektů v Národním pedagogickém institutu.
Česká holka s africkými kořeny
Christelle se v rozhovoru otevřeně svěřuje, jak složité bylo hledat si identitu coby dívka s africkými kořeny vyrůstající v českém kulturním prostředí. Ačkoliv se narodila v Česku, vyrůstala s rodiči, kteří se do Prahy přestěhovali z Beninu.
„Doma úplně nechápali tu českou kulturu a zase jako venku zase úplně nechápali [...] že pocházím z jiné kultury a že ty věci vnímám jinak. Tak jsem měla spíš brzo takovou krizičku v tomhle směru,“říká a pokračuje „Rodiče by si přáli, abych nějak vypadala, partneři by si přáli, abych nějak vypadala [...] každý měl jasný obrázek, co bych měla dělat.“
Říká, že její školní léta proběhla bez nějaké šikany a obecně nemá pocit, že by s ní Češi „měli problém“. Občas na ni třeba někdo zírá. "Když prostě jdu do metra a tramvaje nebo autobusu, tak už jsou to jako upřené pohledy... Ten pocit, že jako neustále nesete tu zodpovědnost. Vlastně, že reprezentujete svou rasu a nesete tu zodpovědnost za to, že ten člověk má interakci s někým, kdo je jiný,“říká Christelle a dodává, že nejčastěji jde ale o interakce s dětmi a jejich rodiči. "Ty rodiče se to vlastně snaží jako hezky jako vysvětlit.“.
Někdy se také stane, že před ní někdo utrousí, že by měla být ráda, že její rodiče „utekli“ z Afriky, protože by jinak zažila chudobu. K tomu dodává: "já kdybych jako žila v Africe, tak mám řidiče ochranku a nohy nahoře, [...] takže já naopak tady musím jako více pracovat, starat se jakoby o sebe a nemůžu využít vlastně toho svého společenského postavení, který třeba jako v té Africe bych jako měla“
Ženy a technologie
Christelle upozorňuje na to, že technologický pokrok, zejména v oblasti AI, není jen technickou změnou, ale hlubokým kulturním a psychologickým posunem. „Umělá inteligence ovlivňuje životy vlastně i mimo ten pracovní prostor... Ovlivňuje to naše další generace, které plodíme,“říká.
Velká část kurzu, který Linda vede, se týká tzv. change managementu – tedy schopnosti řídit změny nejen technické, ale především lidské. Zásadní je přijetí faktu, že některé ženy, i když úspěšné, mají potíže adaptovat se na nové technologie. Linda uvádí příklad žen, které kvůli AI raději odejdou do důchodu: „...po 10 letech se přemluvila sama, aby zvládla email, a teď přijde umělá inteligence... tak se může stát, že radši odejdou dřív do důchodu.“
Muži vs. ženy
Linda nevidí „boj pohlaví“, ale spíše proměnu rolí. Ženy jsou dnes mnohdy samostatné, soběstačné a úspěšné – přesto touží po mužské energii, která ale už není samozřejmostí:
„Každá z těch žen mluví o tom, že jí chybí ta mužská energie, třeba přijít domů a mít tam ty ponožky rozházený.“
Christelle Linda Natabou se v rozhovoru dotýká i neochoty přijímat pomoc od mužů – což nevnímá jako projev síly, ale spíš nedůvěry, pramenící z dřívějších zkušeností: „Myslím si, že žena, kterou urazí nabídnutá pomoc od muže, má sama problém. Ale chápu, že některé nabídky nejsou nezištné,“říká a dodává: Myslím, že žena by si měla určitě nechat pomoc od muže.“.
Zaujal yvás názory Christelle a chcete se dozvědět více? Pusťte si nejnovější epizodu Autentické Výzvy na Youtube či Spotify!