Podcast-Autentická Výzva

Josef Šálek (Joska): světový rekord v planku "bez chleba a bez vody"?

29.6.2023
Autor:
Pavel D.

Lubomír Novohradský si v druhém díle Autentické výzvy k sobě přivedl Josefa Šálka, alias Josku. Nejde jen o zajímavého a inspirativního člověka, ale doslova o rekordmana. Podívejte se na celou epizodu podcastu na Youtube. V tomto článku si představíme to nejzajímavější z interview.

Meditace není jen jedna!

Většina lidí si meditaci představuje v nečinném sedu/lehu. Šálek nám ale vysvětluje, že kromě této statické, pasivní meditace, tu máme ještě meditaci dynamickou. Je praktičtější, více se hodící do tohoto světa, neboť spočívá v nehodnotícím klidném pozorování našeho všedního života; nenechat se vyvést z míry kvůli myšlenkám apod.

Proč lidé dělají chyby - podle Josefa Šálka?

Určitou chybu člověk opakuje, dokud si ji zcela nepřipustí; musí naplno dojít k tomu, že tudy cesta nevede

"Ještě nedopil pohár hořkosti do dna."

Josef Šálek

Opakované chyby jsou potřebná zkušenost, ač ne příjemná. Asi je potřeba "pořádně se naštvat na to, co vás štve", abyste vystoupili z bludného kruhu. Co nemůžete změnit, je dobré přijmout. Ale co lze změnit (k lepšímu), to se vyplatí změnit.

Proč se Josef Šálek otužuje a podniká výzvy? 

Ne že by ho to tak strašné bavilo. Josef Šálek ví, že tyto nepříjemné činnosti mu pomohou změnit postoj právě k tomu negativnímu. Zároveň se tím učí třeba také pracovat s pozorností.

"Proč věnovat pozornost nepříjemné zimě, když se mohu soustředit na teplo v mé zaťaté pěsti?"

Josef Šálek

Práce s koncentrací je ale téma pro každého, nejen pro frajery dosahující na hranice lidských možností. Například proč se přehnaně soustředit na negativní mediální zprávy? Můžeme vědět, jaká zvěrstva se dějí na druhé straně planety, ale je zbytečné tomu věnovat emoční energii. Tím, že nad tím pláčeme, ta negativa pouze podporujeme.

Největší potenciál leží přímo v nás - v té největší hlubině.

Spousta lidí utíká před svými strachy, což je ale oslabuje. Pokud takříkajíc otevřeme Pandořina skříňku a dovedeme čelit našim „stínům“, odemkneme náš potenciál. Poté se můžete dostat na naprosto nečekané životní cesty, které se nakonec mohou ukázat jako velmi pozitivní, obohacující... Pokud to dokážete,  jistě z vás bude vyzařovat takové flow a vnitřní síla jako z Josefa Šálka.

Josef věří, že úkolem člověka je naučit se ukočírovat vlastní ego a spíše než na racionálno dát na intuici. Inteligence nám může pomoci řešit problémy, ale některé situace jsou neřešitelné a je třeba je přijmout - odevzdat se moudrosti, která nás navede na správnou cestu.

Inteligence a moudrost nemusí být nepřátelé. Nicméně pouze moudrost můžeme považovat za skutečné vědění. 

Proč má naše společnost obrovský potenciál?

Česko stojí na hranici mezi východním a západním blokem. Nesčetně let jsme byli různými národy utlačováni. Díky tomu máme dnes zkušenosti, sílu, vědění ukazovat světu, jak zůstat „tak akorát " civilizovaný: neupadnout do východního asketismu, ani neskočit do západního materialismu.

"I obecnou pravdu může každý vnímat jinak. Jde o to uvědomit si ‚Já vím že máš pravdu, ale nemusí být souhlasná s tou mou. Pojďme se ale tolerovat'."

Josef Šálek

Život není jen o tom si užívat - ale i trpké chvíle zažívat

Ač systém se nás snaží přesvědčit o opaku... Ale člověk začne skutečně žít, až když vykročí z komfortní zóny... V dnešní době jsme silně kontrolování, ale to by nás nemělo přimět se omezovat. Nelze se vyhnout pádům, život přirozeně cykluje nahoru a dolů. Kdo vzdoruje klesání, draze na to doplatí. V hlubinách je výzva, výšiny jsou dobrý relax, ale nikam neposouvají a pokud trvají dlouho, přinášejí rizika jako závislosti...

"Člověk může zazářit ve tmě. Jak lze zářit ve světle?"

Josef Šálek

Kde najdete Josefa Šálka?

Josef Šálek, jak jste se asi dovtípili, není zrovna král influencerů na sociálních sítích.

Více informací o osobnosti Josefa naleznete například na webu zijemesradosti.cz či doskvelosti.cz, případně na meltingpotforum.com. Jeho přemýšlení poodhaluje také článek na flowee.cz.

"Příprava na plank byla náročnější než samotný výkon"

Josef Šálek

Josef Šálek je autorem knihy Zlaté dno, která pojednává o jeho životní zkušenosti, kdy se omylem ocitl v arabském vězení.

Tak na co čekáte?

Pusťte si podcast Autentická výzva, epizodu s Josefem Šálkem a přesvědčte se, že svaly nejsou všechno!

Líbil se vám podcast s Josefem Šálkem?

Tak co se podívat na další podcasty Zábavných médií? ... Tedy chtěli jsme říci "Autentických médií".

Tak mrkněte na celou epizodu podcastu Autentická výzva s Josefem Šálkem

https://youtu.be/fYK2XuMuDnA

Josef Šálek - podcast

Nebo mrkněte alespoň na trailer...

https://youtube.com/shorts/DtWzQwCSLew?feature=share

Josef Šálek - trailer pro podcast

Líbil se vám podcast s Josefem Šálkem?

Tak co se podívat na další podcasty Autentických médií?

Naše Spotify

Zajímají vás další epizody podcastu "Autentická výzva" od Autentických médií? Podívejte se na Youtube kanál Autentická výzva -  a to na playlist "Celé epizody".