Podcast-Autentická Výzva
EP16 Autentická Výzva

Matouš Vinš: Suplementy jsou jen krátkodobé řešení

18.12.2023
Autor:
Pavel D.

Mnoho předchozích Autentických Výzev se věnovalo nějakým způsobem zejména mezilidským vztahům, případně lásce (což s tím ostatně souvisí). Nyní přichází změna v podobě Matouše Vinše, který vám poví zejména něco o suplementech, zdravém life stylu a vším, co se s tím pojí. A to Lubomíra Novohradského - našeho moderátora - původně zajímala “pouze” dlouhověkost.

(Zcela) zázračná pilulka neexistuje - díkybohu?

Článek je pouze shrnutím toho nejzajímavějšího z epizody podcastu. Pokud se chcete dozvědět více, neváhejte se podívat na Youtube video podcast či Spotify podcast.

Lubomír N. a M. Vinš

Mnoho lidí hledá v životě určité hacky, zkratky… Mnoho z nich se uchýlí i k různým suplementům/lékům - vše ve víře, že to vyřeší nějaký jejich problém. To je mýtus. Řešení je (hlavně) na nás.

Vinš podotýká, že kdyby existovala zázračná pilulka (na štěstí, bohatství, spokojené vztahy apod.), unudili bychom se k smrti: protože bychom neměli co řešit, žádné problémy, kterými se zabývat.

Ano, doplňky stravy, bylinky apod. věci mohou být v některých případech pomocníkem, ale vždy záleží na situaci a konkrétním jedinci. Například, pokud se jeden den vzbudíme „zničení“ a víme, že nás čeká neodkladná náročná intelektuální práce, můžeme si dát nějaký „nakopávač“. Problém nastává, pokud tento stav budeme tímto způsobem řešit dlouhodobě. Ano, jsou i tací lidé, kteří se budí „vycucaní“ každý den, nicméně pak je namístě nalézt a vyřešit příčinu, než se ji snažit zamést pod koberec pomocí - řekněme - čím dál vyšší dávky kofeinu (v lepším případě).

Lubomír N. a M. Vinš

„Dostanu angínu, tak si nechám napsat ty antibiotika. Ale až se vyléčím, tak bych měl pracovat na posílení imunity.“

Matouš Vinš

Dá se to přenést i na psychické zdraví: můžeme jít „vypustit páru“ na rave party, ale fakt bysme to neměli dělat každý den (ani týden).

Je to vlastně o rozpoznání stavů, které nabývají takové závažnosti, že je vhodné si pomoci vnějšími zdroji (např. EDM a alkohol) - abychom se dostali do příznivějšího rozpoložení, při kterém budeme schopni reflektovat, co se stalo, a nalézt účinou prevenci, stejně jako pokračovat v plnění námi vytyčených cílů.

„Pilulky vás dostanou krátkodobě do rovnováhy, ale dlouhodobě na sobě musíte makat.“

Matouš Vinš
Lubomír N. a M. Vinš

Opravdu musíme užívat výživové doplňky?

Medikament je obvykle komplikovaná chemická látka zaměřená na řešení konkrétního problému. Zato doplňky stravy (většinou) jsou - jak název napovídá - určeny pro doplnění nějakého nutričního deficitu. Obecně se má zato, že je lepší (i ekonomicky) přijímat živiny z pestré a vyvážené stravy. Nicméně pro některé jedince je to z různých důvodů obtížné/nemožné. Pak suplementy (v tomto případě myšleno vitamíny, minerály, proteiny, aminokyseliny apod.) mají smysl.

Dále si musíme uvědomit, že současný životní styl (alkohol, káva atd.) a životní prostředí se podílí na zvýšeném vyplavování určitých nutrientů z těla, a na snížení jejich množství v potravinách („jablko už není tak zdravé jako kdysi“)...

M. Vinš

Co vše jsou suplementy?

Většina lidí si pod výživovými doplňky představí vitamíny a minerály, obvykle ve formě pilulek. Paleta suplementů je přitom mnohem širší - Vinš jako příklad zmiňuje různé kapky (v této podobě jsou k dostání zejména bylinky, např. Šišák bajkalský kořen) či „zelené komplexy“.

Na co se zaměřit při výběru suplementů?

Základem je vstřebatelnost. Nejlevnější doplňky stravy - zejména pokud jde o vitamíny a minerály - jsou obvykle špatně vstřebatelné, aneb tělo látky v nich obsažené dovede jen málo využít… Nemusíte složitě hledat informace o této oblasti na internetu - stačí se zeptat lékárníka, ten vám rád poradí. (Ostatně suplementy s vyšší bioavaibilitou jsou dražší než „normální“). 

Kromě potenciálu absorbce bychom měli myslet také na přídatné látky a složení obecně, abychom do těla společně s - řekněme - hořčíkem nedostávali tunu dalších „věcí“. Též na přítomnost aditiv se můžete zeptat lékárníka - což je (jednoduchá) věc, kterou moc zákazníků (bohužel) nedělá. 

Lubomír N. a M. Vinš

Na suplementech se nevyplatí šetřit

Základem je zaměřit se u suplementů na kvalitu. Jak už jsme naznačili, akce v lékárnách jsou často spíše „past pro neznalé“: aneb když ten nejlevnější B-komplex je k dostání ještě s 40% slevou, s vysokou pravděpodobností většina „skončí v záchodě“ (nízká bio-dostupnost).

Chemicky zpracované potraviny jako levnější alternativa?

Mnoho lidí se zalekne cen čerstvé zeleniny a raději se rozhodnou pro nákup její levnější, chemicky zpracované formy; například polotovary. Přitom když by si koupili kvalitní maso a připravili si z toho jídlo od základů, bude nejen mnohem výživnější, ale možná i vyjde nakonec levněji.

Jak Vinš získal zájem o biohacking?

Na gymplu žil (resp. přežíval) busy life na hromadě kofeinu; postupně dostával od těla signály, že dělá blbost. Protože jeho táta dopadl špatně, když neposlouchal své tělo, rozhodl se zajímat se právě o to, co jeho vlastnímu organismu dělá dobře (a špatně). Naštěstí studoval biologii a chemii, plus narazil „na správné lidi“, takže se v oblastech jako jsou nootropika či zdravý životní styl zorientoval rychle.

Pak ale musel celkem dlouho zjišťovat, co přesně na něj funguje: protože každé tělo pracuje jinak, takže nestačí studovat, je třeba experimentovat.

Vinš se neomezoval pouze na suplementy, ale vyzkoušel třeba barefoot, pobyt ve tmě či živou stravu.

Co je vlastně cílem Matouše Vinše?

Je to jednoduché: Matouš se chce nejen dožít vysokého věku, ale zároveň být v tom stáří stále vitální. Aneb jako stařík v JV Asii, spíše než v českém domově seniorů. Má v plánu ve stáří věnovat se spíše už než podnikání (což by bylo hodně obtížné) umění, zejména malování a hudbě.

NEJ tipy od Vinše

Zaprvé je důležité mít motivaci na sobě pracovat. K získání motivace může pomoci například pozitivní imaginace, čili představit si, řekněme, jak jste díky praktikování různých určitých věcí ještě v 90ti velmi čilí a energičtí. Celkově je důležité mít jasný smysl života - z toho se (u většiny lidí - jako vždy existují výjimky) odvíjí motivace.

M. Vinš

V podobném duchu mohou pomoci vzory. Stejně jako u Vinše, může jít i o idoly negativní - čili když víte, že „nechcete dopadnout jako on“. Na druhou stranu se nesmíte až moc motivovat strachem aj. negativními emocemi.

Dále je důležité udržovat se fyzicky i duševně v kondici. S tím souvisí hlídání jídelníčku.

„Když zkusíte dobře rozkousat nezdravé potraviny, zjistíte, jak jsou nechutné.“

Matouš Vinš
Lubomír N.

Nelze zapomínat ani na spánek: jak kvantitu (nemusí to být propagovaných 8 hodin, zase individuální), tak - hlavně - na kvalitu. S tím jde ruku v ruce relaxace, kterou bychom měli praktikovat právě zejména ke konci dne.

Také je potřeba alespoň trochu se pohybovat, aerobní aktivita jako obyčejná chůze je základ, ale chce to i trochu rezistenčního cvičení typu kliky. Low intensity aktivita je dobrá, ale občas to chce i high intenzity aneb pořádně se zadýchat.

„Nemusíme běhat maratony ani se každý den zničit v posilovně.“

Matouš Vinš
M. Vinš

Za šesté, chce to kvalitní sociální vztahy, což mimochodem může dost pomoci i s motivací do zdravého života. Je to vysoká protiváha všech možných rizikových faktorů, jako je nedostatek pohybu či nekvalitní spánek.

Za sedmé, vystavovat se pozitivnímu stresu, jako je chlad (otužování se) s následným horkem (sauna) - aneb teplotní kontrast.

Lubomír N. a M. Vinš

Za osmé se vyplatí akcentovat odpočinek: nemusí to být nutně párty, ale třeba „obyčejná“ lesní procházka. Relax je důležitý i ve zdravých návycích: aneb jíst „tak nějak“ zdravě spíše než stát se ortorektikem.

„Ve stavu nicnedělání nám často docvaknou naše největší průsery.“ 

Matouš Vinš

Devátým typem je vyhnout se závislosti na nikotinu a kouření obecně. Pochopitelně i ostatní návykové látky je vhodné nahradit přinejmenším nějakým méně nezdravým zvykem, případně omezit frekvenci (to platí např. o alkoholu - aneb pivečko ke každému obědu opravdu není ideální.)

Jedenáctý, netradiční tip, je věnován suplementům. Podle Vinše drtivá většina z nás potřebuje alespoň doplňky v podobě minerálů a vitamínů, protože jídlo se obecně stává méně nutričně hodnotným. Špatný přístup je brát automaticky všechny možné suplementy: spíše podle příznaků/obtíží (příp. krevního testu) zjistit, kterého mikronutrientu máte nedostatek, a ten následně zkusit doplňovat.

Za dvanácté, je důležité se vzdělávat a poslouchat své tělo - což spolu souvisí. Vzdělávání je důležité mj. proto, že v dnešní době mají „odborníci“ tendenci veřejnosti předkládat velmi zjenodušené informace, které nám v konečném důsledku může velmi ublížit.

Bonusový obecný tip

Jděte do všeho pomalu, sledujte, co s vámi drobné změny dělají. Aneb nesnažte se stát se ze dne na den z junk food lovera veganem. Drobné, udržitelné změny jsou klíč; pomalu, ale jistě.

Líbil se vám podcast s Matoušem Vinšem?

Naše Spotify